עוגת דבש עם זיגוג דבש וקינמון

אז הגיע עונת החגים, וכמו כל שנה יש התרגשות להכין משהו חדש אבל עדיין בשימוש עם תפוחים או דבש (או גם וגם). והפעם דווקא הלכתי על עוגת דבש שלא מסובכות מדיי ולא מהעוגות הבחושות (למרות של"עוגיו.נט" ו"מתוקים שלי" יש אחלה מתכונים בעניין) שראיתי כבר בכל כך הרבה מקומות ברחבי האינטרנט וקצת חרושות לדעתי. דבר הוביל לדבר והמסע למציאת העוגת דבש החמודה הניב פירות ואני מציג מבפניכם/ן עוגת דבש שהיא לא רק קלה ופשוטה אלא גם בעלת מראה מרענן (ומודרני) לשולחן החג. והכי כיף זה החלק הקישוט עם הזיגוג בסוף, כשמורחים את זיגוג הדבש והקינמון על העוגה שהצטננה טיפה.

(המתכון הקצר ולהדפסה נמצא בתחתית העמוד)

מתחילים בחימום התנור ל-160 מעלות צלזיוס. משמנים עם חמאה או שמן צמחי תבנית אפייה קפיצית בקוטר 25 ס"מ (פה אפשר להשתמש בתבנית יותר קטנה או גדולה אבל לזכור להגדיל/להקטין את כמות זמן האפייה אחר כך) ומפזרים ככף קמח ומזיזים את התבנית בתנועות מעגליות כדי לפזר את הקמח בכל רחבי התבנית (גם בבסיס וגם בצדדים), הופכים את התבנית מעל כיור או משטח שאפשר בקלות לנקות אחריו טופחים פעם או פעמיים כדי להוציא את שאריות הקמח. שמים בצד.

בקערה בינונית מערבבים 2 כוסות קמח (מנופה) חיטה לבן (כ-260 גרם), רבע כפית מלח ורבע כפית אגוז מוסקט טחון ושמים בצד. בקערה קטנה מערבבים 5 ביצים גדולות וכפית וחצי תמצית וניל איכותית.

HoneyCakeWithHoneyCinnamonFrosting_JeSuisCroissant (1 of 9)

בקערת מיקסר עם וו גיטרה מערבבים על מהירות בינונית 230 גרם חמאה בטמפרטורת החדר עד שהיא נהפכת למין קרם קל, בין דקה ל-3 דקות. מוסיפים בזמן שהמיקסר עובד 3/4 כוס סוכר לבן (כ-170 גרם) וחצי כוס דבש (כ-190 גרם). ומערבבים עוד פעם בין דקה ל-3 דקות עד שהתערובת קרמית. מוספים לקערת המיקסר את תערובת הביצים כמה כפות בכל פעם ומוודאים שכל התערובת אחידה אחרי כל פעם (חשוב). מדי פעם באמצעות מרית מעבירים בצידי הקערה כדי לוודא שכל התערובת אחידה ומעורבבת. מעלים למהירות גבוהה ומערבבים במשך 3 דקות עד 5 דקות עד שהתערובת נהיית בהירה וכבדה יחסית.

HoneyCakeWithHoneyCinnamonFrosting_JeSuisCroissant (4 of 9)

מוסיפים את תערובת הקמח לקערה ב-3 פעמים נפרדות ומוודאים שהקמח נטמע בתערובת לפני הוספת את הקמח הבא. מעבירים את התערובת לתבנית קפיץ המשומנת ומקומחת ומיישרים באמצעות מרית/סכין או מה שיש בבית לכדי שכבה ישרה פחות או יותר.

HoneyCakeWithHoneyCinnamonFrosting_JeSuisCroissant (5 of 9)

מעבירים את התבנית עם התערובת לתבנית אפייה ומכניסים למפלס האמצעי בתנור שחומם מראש. אופים 40-50 דקות בתנור (שוב תלוי גם בקוטר התבנית, אני בתמונות השתמשתי בתבנית בקוטר 25 ס"מ) עד שהחלק החיצוני של העוגה מקבל גוון זהב-חום וקיסם שננעץ בעוגה יוצא נקי. מוציאים מהתנור ומצננים 5-10 דקות ואז מעבירים סכין בדפנות התבנית (כדי לשחרר את העוגה) ומוציאים את העוגה לצינון מלא על רשת כשהחלק העליון פונה למעלה.

HoneyCakeWithHoneyCinnamonFrosting_JeSuisCroissant (7 of 9)

בינתיים שהעוגה מצטננת אפשר להכין את הזיגוג, במקרה הזה בחרתי בזיגוג דבש וקינמון אבל בהחלט אפשר לקשט רק עם אבקת סוכר או עם זיגוג סוכר פשוט (מערבבים חצי כוס אבקת סוכר עם עד 2 כפיות מים עד שנוצר זיגוג נוזלי אך עמיד יחסית ומשתמשים מיד) לכל אלו שלא אוהבים יותר מדיי מתוק באורחת החג. בקערת מיקסר עם וו גיטרה מערבבים במהירות בינונית-גבוהה 230 גרם חמאה (בטמפרטורת החדר), 2 כוסות וחצי אבקת סוכר (320 גרם), 2 כפות דבש (או יותר) ורבע כפית קינמון טחון במשך 5 דקות עד שהתערובת קרמית וחלקה. משתמשים מיד בזיגוג על עוגת הדבש המצוננת, מורחים באמצעות כף או בכל דרך יצירתית שחושבים לנכון ויוצרים שכבת זיגוג מעל העוגה. מגישים בטמפרטורת החדר ואפשר לשמור במקרר (מי שומר בטמפרטורת החדר בחום הישראלי למען השם?!) עד 3 ימים (זמן טוב שבו העוגה נהיית קצת יותר לחה וטעימה לדעתי).

HoneyCakeWithHoneyCinnamonFrosting_JeSuisCroissant (9 of 9)


מתכון: עוגת דבש עם זיגוג דבש וקינמון

תבנית קפיץ בקוטר בין 25 ל-27 ס"מ

שילוב של מספר מתכונים בינהם של מרתה סטיוארט עם שינויים שלי

מרכיבים לעוגה:

230 גרם חמאה, בטמפרטורת החדר

2 כוסות קמח חיטה לבן מסונן/מנופה (כ-260 גרם)

1/4 כפית מלח

1/4 כפית אגוז מוסקט טחון

5 ביצים גדולות, בטמפרטורת החדר

כפית וחצי תמצית וניל איכותית

3/4 כוס סוכר לבן (כ-170 גרם)

חצי כוס דבש (כ-190 גרם)

מרכיבים לזיגוג הדבש וקינמון:

230 גרם חמאה, בטמפרטורת החדר

2 כוסות וחצי אבקת סוכר (כ-320 גרם)

2 כפות דבש

רבע כפית קינמון טחון

מכינים את העוגה:

  1. מחממים את התנור ל-160 מעלות צלזיוס. משמנים עם חמאה או שמן צמחי תבנית אפייה קפיצית בקוטר 25 ס"מ ומפזרים ככף קמח ומזיזים את התבנית בתנועות מעגליות כדי לפזר את הקמח בכל רחבי התבנית (גם בבסיס וגם בצדדים), הופכים את התבנית וטופחים פעם או פעמיים כדי להוציא את שאריות הקמח. שמים בצד.
  2. בקערה בינונית מערבבים הקמח המנופה, מלח ואגוז מוסקט טחון ושמים בצד. בקערה קטנה מערבבים את הביצים ותמצית הוניל.
  3. בקערת מיקסר עם וו גיטרה מערבבים על מהירות בינונית את החמאה עד שהיא נהפכת למין קרם קל, בין דקה ל-3 דקות. מוסיפים בזמן שהמיקסר עובד סוכר ודבש. ומערבבים עוד פעם בין דקה ל-3 דקות עד שהתערובת קרמית. מוספים לקערת המיקסר את תערובת הביצים כמה כפות בכל פעם ומוודאים שכל התערובת אחידה אחרי כל פעם. מדי פעם באמצעות מרית מעבירים בצידי הקערה כדי לוודא שכל התערובת אחידה ומעורבבת. מעלים למהירות גבוהה ומערבבים במשך 3 דקות עד 5 דקות עד שהתערובת נהיית בהירה וכבדה יחסית.
  4. מוסיפים את תערובת הקמח לקערה ב-3 פעמים נפרדות ומוודאים שהקמח נטמע בתערובת לפני הוספת את הקמח הבא. מעבירים את התערובת לתבנית הקפיץ ומיישרים באמצעות מרית/סכין או מה שיש בבית לכדי שכבה ישרה.
  5. מעבירים את התבנית עם התערובת לתבנית אפייה ומכניסים למפלס האמצעי בתנור שחומם מראש. אופים 40-50 דקות בתנור (תלוי בקוטר התבנית) עד שהחלק החיצוני של העוגה מקבל גוון זהב-חום וקיסם שננעץ בעוגה יוצא נקי. מוציאים מהתנור ומצננים 5-10 דקות ואז מעבירים סכין בדפנות התבנית ומוציאים את העוגה לצינון מלא על רשת כשהחלק העליון פונה למעלה.

מכינים את הזיגוג דבש וקינמון:

  1. בקערת מיקסר עם וו גיטרה מערבבים במהירות בינונית-גבוהה את החמאה, אבקת הסוכר, דבש וקינמון טחון במשך 5 דקות עד שהתערובת קרמית וחלקה.
  2. משתמשים מיד בזיגוג על עוגת הדבש המצוננת, מורחים באמצעות כף או בכל דרך יצירתית שחושבים לנכון ויוצרים שכבת זיגוג מעל העוגה. מגישים בטמפרטורת החדר ואפשר לשמור במקרר עד 3 ימים (זמן טוב שבו טעם העוגה טיפה משתבח).

בתיאבון 🙂

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s